niedziela, 8 czerwca 2014

Ciepło, cieplej, zimno, zimniej, gorąco!

Pogoda w Pekinie to temat, który warto także omówić w osobnym poście. Dlaczego? Cóż, następują tutaj bardzo szybkie zmiany, jeśli chodzi o zjawiska pogodowe i temperaturę. Jednego dnia temperatura dochodzi do 42 stopni Celsjusza, natomiast następnego spada do dziewiętnastu. W Pekinie klimat jest kontynentalny. Charakteryzują go gorące i wilgotne lata (powietrze monsunowe) oraz zimne, wietrzne i suche zimy (powietrze syberyjskie). Średnie temperatury stycznia wahają się od -8 do -5°C, a lipca od 27 do 38°C. Roczne opady wynoszą 600 mm, z czego właśnie 75% przypada na okres letni.
Do Pekinu przybyłyśmy pod koniec zimy, dlatego nie obyło się bez ciepłej kurtki, butów i szalika, lecz wiosna przywitała nas bardzo szybko. Można by nawet powiedzieć, że z dnia na dzień zrobiło się zielono i radośnie. Wiosna nie trwała długo, bo był to okres ok. miesiąca, a na początku kwietnia śmiało można powiedzieć, że przyszło lato.
Pogoda w Pekinie jest bardzo dziwna. W ciągu jednego dnia są przeróżne skoki temperatur. Budzimy się, świeci słońce, temperatura dochodzi do około 30 stopni Celsjusza, a już godzinę potem następuje oberwanie chmury, przychodzi burza, a temperatura spada do 20 stopni. Już nieraz było tak, że z dziewczynami wybrałyśmy się na wycieczkę w gorący dzień, a wracałyśmy przemoczone do suchej nitki. Także już nauczyłyśmy się, że jeśli mamy zamiar oddalić się od akademika to warto mieć ze sobą chociażby cieplejszy sweter, a dodatkowo posiadanie parasola na pewno nie zaszkodzi, wręcz powinno pomóc.
Mieszkańcy Pekinu cierpią również na bardzo duże zanieczyszczenie powietrza, które szczególnie latem powoduje powstawanie smogu. Zanieczyszczenia te są przede wszystkim skutkiem dużej koncentracji przemysłu i komunikacji. Plagą metropolii stał się też piasek nawiewany z pustynnych rejonów północnej i północno - zachodniej części ChRL. Oczywiście, Chińczycy próbują poczynić pewne postępy w celu zmniejszenia zanieczyszczenia, ale mam wrażenie, że przy takiej liczbie ludności i pojazdów jest to jak "walka  z  wiatrakami".


皮可欣

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz