niedziela, 8 czerwca 2014

Yuany, jiao, feny... - Identyfikacja zawartości portfela

We wcześniejszych postach już kilka razy wspominałyśmy ceny różnych produktów, które zakupiłyśmy w Chinach, jednak o samych pieniądzach nie zostało powiedziane wiele. Jak wyglądają, jak się nazywają... Dlatego też chciałabym skierować teraz nieco światła na kwestię pieniędzy w Chinach i wyjaśnić to i owo.

Na terenie Chińskiej Republiki Ludowej obowiązującą walutą są yuany () oznaczane kodem CNY. Istnieje również druga wersja nazwy, która jest tą „oficjalną” i znana jest jako RMB (人民 „ren2minbi” ). Dosłownie znaczy to „ludowa waluta”. W Polsce pieniądze podzielone są na dwie kategorie – złote i grosze, i podobnie podzielona jest waluta chińska, z tą różnicą, że dziali się ją na trzy kategorie – yuany (), jiao () oraz feny() o najmniejszej wartości. 

Yuany mają największą wartość. 1 yuan to równowartość 10 jiao. Natomiast na jednego jiao przypada 10 fenów.

W Chinach, zarówno yuany, jak i jiao posiadają dwie nazwy stosowane zamiennie. Te przytoczone wyżej stosuje się najczęściej jako „symbole wartości” i zobaczymy je na przykład na metkach z ceną. Różnica w nazewnictwie  zachodzi  natomiast w mowie potocznej yuana() nazywa się kuai’em () < kuai – dosłownie oznacza „kawałek”>, o jiao () potocznie to mao(毛)<mao - włos>. Jedynie fen nie posiada nazwy zamiennej.

Yuany występują w formie banknotów o nominałach 100, 50, 20, 10 oraz 1; natomiast w formie monet, wyłącznie o nominale 1. Ciekawostką na temat yuanów jest to, że na każdym banknocie przedstawiony jest Mao Zedong. 








Jiao występują zarówno w banknotach, jak i w monetach i posiadają identyczne nominały 5 i 1.






W przypadku fenów, nominałami są 5, 2 oraz 1. Występują one tylko w formie monet.


Zwróciliście może uwagę na różnicę w materiale wykonania monet na powyższym zdjęciu? Monety o nominale 5分 oraz 2 wykonane są z metalu podobnego do aluminium. Są lekkie i wydają się "delikatne", przypominają nieco polskie stare złote. Natomiast moneta 1 wykonana jest z metalu z jakiego wykonane są polskie monety 10-cio, 20-sto i 50-cio groszowe. Podobna różnica występuje w przypadku monet jiao, o nominale 1/

Zauważcie, że na rewersach monet wszystkich jiao oraz monety jedno yuanowej przedstawione są różne gatunki kwiatów. W przypadku fenów, widnieje na nich Brama Niebiańskiego Spokoju (tiananmen) z pięcioma gwiazdami nas nią i wpisana w kolistą girlandę.   

雷倩

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz